Wczoraj podczas zakupów zauważyłem, że kupiłem produkty Bio Planet. Z tego względu postanowiłem przyjrzeć się finansom spółki.
Bio Planet specjalizuje się w konfekcjonowaniu (pakowaniu) i dystrybucji żywności ekologicznej, oferując szeroką gamę produktów trwałych, świeżych, mrożonych oraz non-food zarówno pod własnymi markami, jak i markami prywatnymi klientów.
Sytuacja finansowa spółki na podstawie raportu za I kwartał 2024 roku:
Podstawowe dane finansowe
Bilans
Rachunek zysków i strat
Rachunek przepływów pieniężnych
Przepływy z działalności finansowej: -1,255 mln zł
Spółka Bio Planet wykazuje solidny wzrost przychodów, jednak zyski operacyjne oraz netto uległy zmniejszeniu. Spółka ma silną pozycję na rynku żywności ekologicznej, co wspiera jej stabilny wzrost. Dodatkowo uważam, że Polacy co raz częściej będą sięgać po żywność ekologiczną, co powinno zapewnić solidny wzrost rynku, na którym operuje Bio Planet.
Mimo potencjalnej atrakcyjności samej działalności spółki warto zwrócić uwagę na żenująco niskie obroty. Spółka może co najwyżej służyć jako urozmaicenie portfela inwestycyjnego. Zainwestowanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych może być niezwykle trudne. Nie mówiąc już o wyjściu z inwestycji przy takiej kwocie.
Niby przychody za 3 kwartał rosną, ale Bio Planet zapowiada inwestycję w budowę zakładów konfekcjonowania, które krótkoterminowo zmniejszą zyskowność. Bio Planet już teraz jest dość zadłużony, więc spółka zapewne musi czekać z rozpoczęciem kolejnych inwestycji.
Po głębszej lekturze raportu zauważyłem, że Bio Planet zaraportowała ujemny cykl konwersji gotówki (-9 dni), co jest dla mnie pozytywnym wyznacznikiem świadczącym o optymalizacji procesów w spółce. Na pewno wzmacnia to zyskowność spółki, która przez ten czas finansuje się kredytem kupieckim dostawców.
Dla porównania cykl konwersji gotówki konkurencji to:
Przegryzając ekologiczne jabłko rzućmy okiem na finanse Bio Planet po raporcie za III kwartał.
Bio Planet odnotowała wzrost przychodów w III kwartale 2024 roku, które wyniosły 64,0 mln PLN, co oznacza wzrost o 12,6% w porównaniu do III kwartału 2023 roku, kiedy wynosiły one 56,8 mln PLN. Głównym motorem wzrostu był rozwój segmentu produktów świeżych oraz eksport, który odgrywa coraz większą rolę w strukturze sprzedaży spółki.
Spółka odnotowała stratę netto na poziomie -170 tys. PLN, co jest lepszym wynikiem od ubiegłorocznych (-933 tys. PLN). Straty nie potwierdzają przepływy operacyjne, które były dodatnie i wyniosły 1 mln PLN.
Cykl konwersji gotówki, o którym pisałem wcześniej, utrzymał się na poziomie -9 dni.
Zadłużenie ogólne wyniosło 0,75 (wzrost z 0,74), a zadłużenie netto / EBITDA spadło do 16,2 (z 16,6).
Kurs akcji wzrósł od początku roku o 19%, ale krótkoterminowo pozostaje pod presją.
Wycena Bio Planet to:
Spółka ma swoje problemy, ale kroczy do spłaty zaciągniętych kredytów, które wydała na przejęcia. Tylko co na to inwestorzy?