PEPEES jest jednym z większych producentów przetworów ziemniaczanych w Polsce, oferując produkty dla różnych sektorów przemysłu. Pochyliłem się nad sytuacją finansową analizując dane z ostatnich 3 lat i poniżej przedstawiam swoje obserwacje.
Przychody ze sprzedaży wykazały ogólną tendencję spadkową z 62,633 tys. zł w IV kwartale 2021 do 46,330 tys. zł w IV kwartale 2023. Firma zamiast rosnąć, kurczy się.
Zysk ze sprzedaży i EBIT wahały się w różnych kwartałach, z czasami pozytywnymi, a czasami negatywnymi wynikami, co pokazuje niestabilność w operacjach. Zysk netto generalnie zmniejszał się, co potwierdza tendencję spadkową.
Aktywa trwałe wykazują niewielkie zmiany, ale generalnie utrzymują się na stabilnym poziomie. Aktywa obrotowe wzrosły znacząco zwłacza w pozycji zapasów i środków na koncie.
Zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe wykazują wzrost, widać świeżo zaciągnięty kredyt.
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej są generalnie pozytywne z wyjątkiem 4 kwartału co roku. Widać taka specyfika spółki. Podobną specyfikę widać w przepływach finansowych, gdzie widać wysokie wpływy 2 4 kwartałach. Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej są zmiennne, z okresami dużych wydatków lub wpływów.
PEPEES wykazuje symptomy finansowe charakterystyczne dla firm działających w dynamicznych warunkach rynkowych z istotnymi wyzwaniami w zarządzaniu kosztami oraz finansowaniem. Preferuję spółki inwestujące lub przejmujące inne spółki z branży. Dla mnie Pepees nie jest interesującą inwestycją. Mógłbym zainteresować się, gdyby spółka zdecydowała się na przejęcia innych firm; najchętniej z Europy Zachodniej.