Wirtualna Polska
 
Notifications
Clear all

Wirtualna Polska

3 Posty
2 Users
0 Reactions
44 Widok
(@ynwestor)
Member Admin
Dołączył: 10 miesięcy temu
Posty: 245
Topic starter  

Od początku roku notowania akcji Wirtualnej Polski spadły już o 31%. Wczytałem się w raport za II kwartał, aby sprawdzić, czy jest tam coś, co uzasadnia pogorszenie sytuacji finansowej spółki.

Wirtualna Polska to spółka internetowa. Główne obszary działalności grupy to reklama i subskrypcje, turystyka oraz finanse konsumenckie.

Kluczowe dane finansowe:

  • Przychody gotówkowe: Wzrosły o 6% rok do roku, osiągając poziom 374,3 mln PLN w II kwartale 2024 r.
  • Skorygowana EBITDA: Spadek o 1,8% r/r do poziomu 98,4 mln PLN, co jest częściowo efektem wyższych kosztów operacyjnych i jednorazowych kosztów restrukturyzacji zatrudnienia (8,6 mln PLN).
  • Zysk operacyjny: Spadek o 22% r/r, do 45,7 mln PLN.
  • Zysk netto: Znaczący spadek o 47,2% r/r, do 16,8 mln PLN.

Wyniki segmentowe:

  • Reklama i Subskrypcje: Przychody wzrosły o 3% r/r, ale skorygowana EBITDA spadła o 14% r/r, co przełożyło się na spadek marży EBITDA z 40,3% do 33,4%. Wynika to głównie z rosnących kosztów operacyjnych, zwłaszcza związanych z wynagrodzeniami.
  • Turystyka: Najlepiej prosperujący segment, z 18% wzrostem przychodów r/r i 32% wzrostem skorygowanej EBITDA, dzięki silnemu popytowi na turystykę zagraniczną oraz dobrym wynikom spółki Wakacje.pl.
  • Finanse konsumenckie: Przychody spadły o 12% r/r, ale skorygowana EBITDA wzrosła o 5% r/r. Wzrost segmentu finansowego Superauto kompensował mniejszy wolumen sprzedaży własnych samochodów.

Spółka zmaga się z rosnącymi kosztami, zwłaszcza w segmencie reklamy, co spowodowało zwolnienia grupowe i restrukturyzację. Skorygowana EBITDA jest pod presją z powodu wyższych kosztów marketingu i wynagrodzeń.

Zainteresowanie turystyką zagraniczną znacząco wzrosło (18% r/r), a spółka Wakacje.pl notuje wzrosty przychodów i EBITDA. Perspektywy tego segmentu pozostają bardzo obiecujące, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, gdzie szczytowe przychody będą raportowane w III kwartale 2024 roku.

Dług netto na koniec II kwartału 2024 r. wyniósł 407,3 mln PLN, co oznacza jego spadek o niemal 90 mln PLN w porównaniu do I kwartału. Wskaźnik długu netto do skorygowanej EBITDA wynosi 0,9x.

Struktura zadłużenia WPH jest istotnym czynnikiem determinującym jej zdolność do dalszego finansowania rozwoju. Zobowiązania długoterminowe wzrosły o 10,7% r/r, do poziomu 702,0 mln PLN, co wynika głównie z refinansowania dotychczasowego zadłużenia i wydłużenia okresu spłat.

Wirtualna Polska w lipcu wypłaciła dywidendę w wysokości 2 zł. Jest to niższa kwota niż w 2023 r., kiedy dywidenda wyniosła 2,5 zł.

Wycena Wirtualnej Polski to obecnie C/Z 16,4, C/ZO 8,6 i Ev/EBITDA 6,4. Jest to wyższa wycena od pozostałych spółek branży mediowej.

Raport za III kwartał ukaże się 26. listopada i szczególnie istotny będzie wynik z segmentu turystyki.


   
Cytat
(@baart22)
Estimable Member
Dołączył: 4 miesiące temu
Posty: 137
 

Wirtualna potrzebowała impulsu do powrotu do wzrostów. Dziwi mnie skala przejęcia, ale to dobrze, że wzmacniają silniejszą nogę wakacyjną. Tylko niech uważają z kosztami...


   
OdpowiedzCytat
(@ynwestor)
Member Admin
Dołączył: 10 miesięcy temu
Posty: 245
Topic starter  

Zobaczmy, co słychać w wynikach po raporcie za q3.

Przychody wyniosły 429,7 mln PLN (+8,3% r/r). Zysk netto wyniósł 77,4 mln PLN (+10,4% r/r). Zyski potwierdzają przepływy operacyjne w kwocie 64,6 mln PLN.

Spójrzmy jeszcze na zadłużenie w kontekście przejęcia Invia Group:

  • zadłużenie ogólne 0,56 (0,6 w q2)
  • zadłużenie netto / EBITDA 2,18 (2,2 w q2)
  • zadłużenie finansowe netto / EBITDA 1,14 (0,95 w q2)

Zadłużenie jest wyższe od spółek branży mediowej, ale potencjalny inwestor musi sam zdecydować czy zadłużenie jest na bezpiecznym poziomie.

Wycena:

  • C/Z 15,5
  • C/ZO 8,4
  • EV/EBITDA 6,5

W q3 Wirtualna Polska wypłaciła dywidendę w wysokości 1,98%.

Kurs od początku roku spadł już o 34%, ale rośnie od momentu publikacji informacji o przejęciu Invia Group.


   
OdpowiedzCytat
Share: