Patentus specjalizuje się w produkcji maszyn dla górnictwa, kopalnictwa i budownictwa oraz w instalacji, naprawie i konserwacji tych maszyn. Patentus w 2023 zaliczył spektakularny wzrost kursu akcji. Postanowiłem przeczytać raport finansowy spółki i zweryfikować czy kurs akcji spółki co najmniej utrzyma swój poziom.
Sytuacja finansowa
Bilans skonsolidowany
Aktywa:
Pasywa:
Skonsolidowany rachunek zysków i strat
Skonsolidowany rachunek przepływów pieniężnych
Kluczowe wskaźniki finansowe (w tys. zł)
Sytuacja finansowa spółki jest prawdopodobnie najlepsza w całej jej historii, ponieważ po raz pierwszy Patentus wypłaci dywidendę. Wysokość dywidendy to aż 9.3% kursu akcji.
Patentus stoi przed szansą na kontakty związane z rynkiem kolejowym w Polsce oraz odbudową górnictwa na Ukrainie. Ponadto Patentus prowadzi badania rozwojowe związane z innowacjami na skalę globalną.
Raport nie obiecuje znacznego wzrostu skali kontraktów w najbliższym czasie, ale wskazuje na silne powiązanie z sytuacją polityczną, co może być ryzykiem. Kurs akcji wskazuje, że inwestorzy odbierają to jako szansę.
Wpłynęły dane za q3.
Przychody ze sprzedaży wyniosły 22 314 tys. PLN, co stanowi spadek o 16,6% w porównaniu do 26 748 tys. PLN w III kwartale 2023 roku. Zysk netto wyniósł 3 340 tys. PLN, co jest wartością niższą o 40,2% w porównaniu do 5 586 tys. PLN rok wcześniej.
Przepływy operacyjne potwierdzają zyski i wynoszą 3 904 tys. PLN (vs. -6 015 tys. PLN rok wcześniej).
Aktywa obrotowe wyniosły 117 423 tys. PLN (wzrost o 19,4% rok do roku), co jest wartością wyższą niż kapitalizacja Patentusa na giełdzie (81 125 tys. PLN).
Raport wyhamował spadki, ale od początku roku Patentus spadł o 15%.
Wycena to obecnie:
Wycena jest zaburzona przez q4 2023 i w przyszłym kwartale może się znacznie zmienić.
W branży górniczej wiele się dzieje i warto śledzić wiadomości z branży, żeby dowiedzieć się czy trend na kursie Patentusa może się zmienić.