Ostatnio w prywatnej rozmowie z pewnym właścicielem Software House'u usłyszałem, że jego firma ma ciężko, bo bierze odpowiedzialność za wyprodukowane oprogramowanie, a takie firmy jak Spyrosoft nie biorą jej na siebie, bo oferują jedynie informatyków na wynajem. Przeczytałem raport finansowy, żeby przekonać się czy Spyrosoft jest faktycznie w tak komfortowej sytuacji.
Spyrosoft to firma działająca w branży IT. Wg raportu oferuje kompleksowe usługi obejmujące inżynierię oprogramowania, rozwiązania z zakresu AI/ML, chmurowe, cyberbezpieczeństwa. Grupa działa na rynkach globalnych, obsługując klientów w różnych branżach, takich jak motoryzacja, finanse, przemysł, media, robotyka, telemedycyna.
W momencie pisania tego tekstu wycena Spyrosoft wynosi 458 mln zł.
Warto zaznaczyć, że Spyrosoft może być naturalnie narażona na spowolnienie koniunktury. Nie dość, że w trudnej sytuacji firmy jako pierwsze redukują wydatki na IT, to na dodatek głównym klientem Spyrosoftu jest branża automotiv, która ma swoje problemy.
Warto zaznaczyć, że Spyrosoft zwyczajowo nie wypłaca dywidendy, a nadwyżki finansowe wydatkuje na rozwój organiczny i przejęcia. Ostatnio spółka kupiła pakiet większościowy spółki zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla branży energetycznej.
Muszę przyznać, że Spyrosoft w swojej działalności przypomina mi trochę Asseco Poland.
Spyrosoft na giełdzie radzi sobie świetnie. Od debiutu w 2020 roku wzrosła o 480%, ale od początku 2024 r. spadła już o 27%.
Wygląda na to, że Spyrosoft zamierza ciągle skupiać się na przejęciach. Za dywidendę nie ma co "w średnim terminie" liczyć.
Dla jednego to dobrze dla innego źle.
Zobaczmy jak wygląda sytuacja Spyrosoft po raporcie za q3.
Przychody netto wyniosły 119,8 mln PLN (wzrost o 13,3% r/r z 105,7 mln PLN), a narastająco za 9 miesięcy 331,6 mln PLN (wzrost o 6,7% r/r z 310,7 mln PLN).
Zysk netto wyniósł 12,4 mln PLN (+130,2% r/r z 5,4 mln PLN), a narastająco za 9 miesięcy 20,2 mln PLN (+78,5% r/r z 11,3 mln PLN).
Przepływy netto w kwocie 19,8 mln PLN (poprawa w porównaniu do -0,3 mln PLN w III kwartale 2023 r.) potwierdzają zyskowność spółki. Narastająco wyglądają jeszcze lepiej, bo wyniosły 46,5 mln PLN (wzrost z 10,8 mln PLN rok wcześniej).
Zobowiązania ogółem spadły do 86,0 mln PLN (-4,0% r/r) ale zobowiązania długoterminowe wzrosły do 18,0 mln PLN (wzrost o 103,8%). Zobowiązania krótkoterminowe spadły do 68,0 mln PLN (-15,8% r/r).
Kurs Spyrosoft spadł od początku roku o 22%, ale od momentu publikacji omawianego raportu za q3 wzrósł.
Wycena Spyrosoft to:
Wycena jest wyższa od spółek sektora informatycznego.
Prezes Konrad Weiske zapowiadał, że średnioterminowo można spodziewać się dalszych przejęć. Czekamy na espi. Widać, że Spyrosoft przejmuje podobnie jak Asseco Poland, choć przyjął inną strategię.